Nostalji

YE-YE Müziği…

Erkin Koray ilk afiş
Yayınlayan : Oktay Bala

Ziya Bakanay ile nostalji yazıları - müzik sepeti YE-YE Kralı, gerçekte Türkiye’nin Rock & Roll Kralı Erkin Koray …

1966-67 ve 68 yıllarında Erkin Koray dörtlüsünün bass gitarcısıydım. Yabancı hard-rock müzik yapardık grubumuzla… Çok hareketli , sıkıntılarında yaşandığı ama bir o kadar da eğlenceli bir müzik yaşantımız oldu…

O yıllardan bugüne yaşadığım ve yaşadığımız müzik yaşantımızı yazıya dökmek ve Müzik Sepeti aracılığı ile sizlerle paylaşabilmekten çok mutluyum..

Paylaştığımız bu ilanda görülen klüp Tükel rahmetli Zeki Tükel’e ait bir gece klübüydü… Beyoğlu İstiklal Caddesine dik gelen dar sokaklardan birindeydi.. Zeki Tükel aynı zamanda konser organizatörü ve Zeki Müren’inde menajeri idi.

O tip gece klüpleri çok vardı çok vardı o tarihlerde… Özellikle Beyoğlu, Elmadağ, Şişli ve civarında… İstanbul’un eğlence merkezi oralardı… Şimdiki gibi türkü barları bulamazdınız o yıllarda..

Diskotek olarak hizmet veren bir klüptü.. Her gece 40-45 dakika sahne alırdık… Hatta bir gecede birkaç gece klübünde daha programa çıktığımız olurdu..

Erkin Koray ilk afiş

İlanda YE – YE Kralı diye yazıyorsa da gerçekte Türkiye’nin ROCK and ROLL Kralı denmesi daha uygun olurdu… O tarihlerde bilgisiz bir kesim tarafından kullanılırdı YE YE müziği veya BEAT müziği tabiri… Onun kaynağı da bu müziğin öncülerinden The BEATLES grubunca tanıtılan bir müzik olmasından ve bazı parçalarda nakarat bölümlerinde YEAH-YEAH şeklinde bağrışılmasından kaynaklanmaktaydı… The Beatles’ın “She Loves You”, Yeah Yeah, Cliff Richard’ın “We Say” yeah yeah adlı parçalarında olduğu gibi…

Müzisyen ve Hayranlarının özgür platformu Müzik Sepeti haber portalında, diğer anılarda buluşmak dileğiyle..

Müziksiz kalmayın.. Müzikle Yaşayın..

Sevgiler,
Ziya Oksal  Bakanay

1 Yorum Var

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..