Haberler

Yazık Etmeyin Gülşen’e, Kıymayın Ece Seçkin’e…

gulsen-ece-seckin-albumleri-hitleri-sarkilari
Yayınlayan : Oktay Bala
oktay-bala-muzik-sepeti-genel-yayin-yonetmeni

oktaybala@muziksepeti.com.tr

“Ece Seçkin Türkiye’deki büyük başarısının ardından Adele, Rihanna, Jennifer Lopez, Taylor Swift, Justin Bieber, Katty Perry, Enrique Iglesias ve Justin Timberlake gibi dünya starlarının bulunduğu Music Global Top 100 listesine girdi”, şeklinde haberler tüm magazin ve müzik portallarında az önce yayınlanmaya başladı…

İşin aslı, öyle servis edildi, bazı haber portalları da harfine dokunmadan yayınladı. Müzik Sepeti bu haberi görmedi ve bu tip bültenleri de, girişimleri de görmezden gelmeye devam edecektir.
Peki işin aslı nedir, gerçekten Ece Seçkin artık Adele, Rhinana, Jennifer Lopez kadar büyük bir dünya starı mı oldu?

Hatta az sonra, MTV canlı yayınla Ece Seçkin’e mi bağlanacak? Hal böyle olunca Fatih Portakal’da akşam haberlerinde bundan mı bahsedecek?

Muhteşem sahne performansı, muhteşem ses ve yorum gücü, muhteşem bir müzik geçmişiyle  YouTube tarafından ödüllendirildi mi? Olmaz tabi öyle şey… Yoksa, 1 ay içinde 40 milyon fazla tıklaması değil de, 40 milyondan fazla hayran kazanması mı Seçkin’i Music Global Top 100’e ekledi?

Ne üzücü ki, puanı artı olmasına rağmen, Ece Seçkin’i dilimize doladık. Yazık değil mi bunca yıllık emeğe, yine ayakta alkışlayamadık. Kıymayın Ece Seçkin’e, doyun artık…

işte YouTube’daki Top 100, neredesiniz?
https://www.youtube.com/yt/artists/charts.html

Bir kaç gün önce de, Gülşen için servis edildi aynı mantıkta bir bülten basına. Gülşen’in başarılarını ayakta alkışlarken, birden Ooppss! diye sırtımızı döndük Gülşen’e… Yazık değil mi bu yetenekli sanatçılarımıza, kim bu güzel yeteneklerin kulağına kar suyu kaçırıyor, kim bu kızlarımızın başarısından nemalanıyor, kim bu kızlarımızın 20 yıllık emeklerini hiçe sayıyor, asıl benim bu sivri dilime değil onlara kızmak lazım.

Yarın da, Fatih Terim, Dünyanın en iyi online teknik direktörler Top 100’e girerse, hiç şaşmam…

Ece Seçkin’in şu hadise koparan büyük başarısının sırrı nedir?

Gerçekte işin sırrı netd’nin tüm müzik platformalarına bu videonun linkini yüklemiş olması, tüm platformlarda bu video için elde edilen tık  sayısının toplam sonucunda da elde edilmiş bu skor ile diğer YouTube’daki müzik kategorisine yüklü videoların önüne geçmesi..

Bu tıklamaların hangisinin, bir videoyu baştan sonuna kadar izlettiği, gerçekten hayran kitlesinin bu sanatçıyı ödüllendirdiği istatistiği yok. Bunun yerine biz yerine bir amatör bile, hemen videonun altındaki yorum sayısı ve videoyu beğenenler, bunu paylaşanların skorlarını incelemek gerektiğini işaret eder… Tıpkı, twitter hesabınızda 10 milyon kişi olmasına rağmen paylaştığınızı 3 kişinin beğenmesi ya da 1 kişinin retweet etmesi gibi.

Ancak her sorunun bir yanıtı olduğu gibi, bunun yanıtı da şöyle olabilir, -Biz sadece YouTube’da değiliz, YouTube’daki bu videomuzun linkini diğer müzik platformlarında da kullanıyoruz.

-İyi de, biz ne diyoruz?

İşte biz de tam bundan bahsediyoruz zaten. O halde her platformda bu videoyu beğenen müzikseverlerin yorumlarını, paylaşımlarını tek tek mi toplayıp, çıkartıp, bölüp, ayda 40 milyon tıklanmanın karşılığındaki etkisini değerlendirmeliyiz? Bu yanıtla, neden kurtuldunuz, biraz işimiz uzayacak o kadar?

Hiç araştırmadan, direkt şöyle mi dememizi bekliyorsunuz?

-Evet, Ece Seçkin, Rihanna kadar muhteşem bir sese sahiptir, Jennifer Lopez kadar paha biçilmez bir sahneye, Madonna kadar güçlü bir yorum kabiliyetine sahiptir, işte bu yüzden Ece Seçkin artık bir dünya starıdır!

Gönül, Ece Seçkin’in ya da bir başka sanatçımızın Dünya Starı olmasını çok ister, gönül bunu arzu eder, gelin görün ki yok öyle bir şey…

işte YouTube’daki Top 100 neredesiniz?
https://www.youtube.com/yt/artists/charts.html

Himm… Siz değil miydiniz, çok değil, henüz geçtiğimiz yılbaşı, dünyanın en çok tıklanan platformuyuz deyip, yüzlerce video arşivinizin tek tek tüm skorlarını üst üste koyup, 1 milyar izleniyoruz diye ortaya çıkıp, reklam verenin ve genç girişimcilerin kafasını bulandıran.

Yemiyor işte artık… Hadi halkı kandırıyorsunuz, bari küçük sahnelerde emek verip, tırnaklarıyla bir yere gelmiş genç yetenekli sanatçılarımıza dokunmayın.

Siz de artık aklınızı başınıza alın, yazık etmeyin geçmişinize ve yeteneklerinize, harcatmayın kendinizi… Devir bireysel medya devri. Millet Mars’ta konser veriyor…

Hayranlarınızla aranızda kendi köprünüzü kurun, sevenlerinizin gücü size yeter, kendi new media ürünlerinizi kurun, tıpkı Madonna gibi…

Maliyet mi? sahnedeki kazancınızın minicik bir bölümü bile size bunu kurdurur. Hafta da 1 gün kuaföre gitmeseniz bu maliyeti karşılarsınız. Devir artık New Media devridir! Madonna’nın tüm ürünlerini kendinin yönettiğini biliyor muydunuz?

Olmadı gelin ben size kendi platformunuzu kurayım, tamamen yetkisi siz de olsun.

Kaç para mı? hahahaha, o da benim hediyem olsun… İnanın sizden değerli değil!

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..