Yeni Albüm

…Ve Murat Ceylan’ın “Yeni Nesil” albümüne tam not!

murat-ceylan-yeni-nesil
Yayınlayan : Oktay Bala

Dile Kolay, 25 yıllık ömrünün 10 yılını İstanbul Devlet Konservatuarı’nın başarılı hocalarından Prof. Ergican Saydam’dan aldığı eğitimle geçirmiş. Öncesinde de Londra’da da eğitim serüveni var. Yetmezmiş gibi, şimdilerde de Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor. 2 yaşından beri de piyano çalıyor. Murat Ceylan’ın neden ciddi bir hayran kitlesine sahip olduğunu sorgulayana çok gülerim.

oktay-bala-muzik-sepeti-genel-yayin-yonetmeniÖzgün tarzıyla Türk müziğine yeni bir soluk getirecek olan Murat Ceylan’ın “Yeni Nesil’” albümünde 4’ü Türkçe, 3’ü İngilizce 7 şarkı var.

1991 yılında, benden 22 yıl önce, benimle aynı gün 15 Mayıs’da doğmuş. Otomatikman sempatimi kazandı, ancak müzik direktörümüzle O’nu dinlediğimizde gönülden kutladık. Ne de olsa Boğa burcu, tuttuğunu bırakmamış. Muhteşem bir ses, muhteşem bir eğitim. İşte gerçek sanatçı böyle olunuyor.

Neden mi? Müzik Direktörümüz dinliyor, sonra biz haber yapıyoruz. Hiç topa vurmamış gazetecilerin, maç sonrası gecenin bir yarısına kadar kritik yapmasına tahammülüm yok ya ondan.

Hayran kitlesini sorgulayana aşk olsun!

Klasik midir, rastlantı mıdır bilinmez… Ancak her ünlü müzisyen gibi o da 2 yaşından, yani küçük yaşlardan beri müzikle ilgileniyormuş. Biz bunlardan ziyade, O’nda klasik olmayan, rastlantı olmayan bir başka olay var ki, eğitimi…  10 yıl boyunca İstanbul Devlet Konservatuarı’nın başarılı hocalarından Prof. Ergican Saydam’dan eğitim almış. Yetmemiş, Londra’da bir başka eğitimden geçmiş, yine yetmemiş şimdilerde de Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor. O tam bir harika çocuk.  Hayran kitlesini sorgulayana aşk olsun!

O’nu dinlerken, olur olmaz bu yaşta gösterdiği performansın etkisinde kalıyorsunuz, ve otomatikman seviyor ve ayakta alkışlıyorsunuz. Umarım ki, çok da ümitliyim ve inanıyorum,  yeni nesil yaptığı işi akademik olarak da besler.

Murat Ceylan’ın ‘Yeni Nesil’ albümünde ; ‘Yeni Nesil’, ‘Aşkın Hali Toz Duman’, ‘Depresyon’ ve ‘Neydi Söyle’ isimli Türkçe parçalar yer alıyor.

Ayrıca albümde, ‘Which Way’, ‘What Are You Waiting For’ ve ‘That’s Why I’m Loving You” isimli İngilizce parçalar da yer alıyor.

Söz Müzik Murat Ceylan ?!

Albümdeki bütün şarkıların sözleri de müziği de Murat Ceylan’a ait. Aranjörlüğü de Ozan Doğulu ve Çağrı Sertel üstlenince ortaya gerçekten ‘Yeni Nesil’ bir albüm çıkmış.

Müzik Sepeti’nden tam not alan albümde; Can Şengün, Alp Ersönmez, Tunç Çakır, Evrim Arslan gibi birbirinden değerli pek çok müzisyen enstrümanları ile Murat Ceylan’a eşlik ediyor.

İlk klip albümün adını taşıyor.

İlk klibini albüm ile aynı adı taşıyan “Yeni Nesil” parçasına çeken Murat Ceylan’ın klibinin yönetmen koltuğuna ise Nihat Odabaşı oturdu.

15 kişilik özel seçilmiş kast ekibinin Murat Ceylan’a eşlik ettiği ‘Yeni Nesil’ adlı klibte, yurt dışından özel ışık sistemleri getirilmiş, bu sayede efektlere doyuyorsunuz.  Neredeyse her klipte mekan seçilen Beykoz Kundura Fabrikası’nda çekilmiş bu klipte.  “Yeni Nesil” klibinin kurgusu ve özel renk efektleri ise yine yurt dışından gelen bir ekip tarafından yapılmış.

Klibin konusu, Çok çabuk yok olan duygular… 

Bize ulaşan basın bülteninde albümde ; “Yeni Nesil”in kaçınılmaz ilişkilerin üzerine kurulu gerçekleri anlatıyor. Yeni nesil bireylerin farklı ve ünlü olma arzusunu popüler kültürün getirmiş olduğu  her kulvarda kullanma istekleri, fakat bir yerden sonra hiç kimsenin birbirinden farkı kalmayışı, özellikle günümüzdeki ilişkilerin kısa süreli heyecanları, hızlı tüketilen paylaşımlar ve çok çabuk yok olan duygular klibin hikayesini oluşturuyor.

1 Hafta sonra Top 10’e girer… 

Müzik Sepeti Top 10 listesini, yeni çıkan albümün videolu tanıtım haberinin 1 hafta içinde okunma ve paylaşım sayısıyla orantılı şekilde düzenliyoruz. Haberi şuan yayınlanan Yeni Nesil’in önümüzdeki hafta Müzik Sepeti Top 10’da yükselme ihtimali çok fazla görünüyor.

Murat Ceylan – Yeni Nesil Klibini şimdi izleyebilirsiniz. 

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..