Haberler

Dijital hakların tescili için yeni bir yol: ” tasdix.com”

unkapani-dijital-fikri-mulkiyet-tasdix
Yayınlayan : Oktay Bala

oktay-bala-muzik-sepeti-genel-yayin-yonetmeniİlk kez 1951 yılında yürürlüğe giren Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili hakkındaki yönetmelik 2004 yılında son şekliyle resmi gazete de yayınlanmıştı. Gel gör ki….

Dijital medya prodüksiyon  ( new media production ) teknolojileriyle elde edilmiş eserlerin haklarını da kapsayan Fikir ve Sanat Eserleri Zorunlu Kayıt Yönetmeliği’nce eserlerinin haklarını alanlar, bugün gönlü rahat uyurken, kimi de haklarının göz göre göre çalınması karşısında umursamazlığını sürdürüyor.

bulent-seyhan-unkapani-dijital-fikri-mulkiyet-tasdix

Oysa ne büyük sanatçıları, ne büyük sefaletler içinde yolcu etmedik mi?

Düşünün 1951 yılından beri her söz yazarı, her besteci, her düzenleme ya da üretim sanatçısı, her sinema oyuncusu, yönetmen, senarist, milyarlarca kez dinlenilen, izlenilen, kopyalanan eserleri olmasına rağmen, sizce haksızlığa mı uğradı, yoksa umursamazlığının sonucunu mu yaşadı?

“Bahane-i Şahane” 
Madalyondaki resimde bir afiş var, seçebilene aşk olsun, “Bahane-i Şahane”…
Başvuruların zor olması, bir çok terimin tam anlaşılmaması, takip ve sonuçlandırma aşamalarındaki prosedürün yoğunluğu, umursamaz eser sahiplerinin ilk başvurduğu “bahane-i şahane” oluyor.

Hadi diyelim,  dün dündür… Ancak bugün hiç bir bahanemiz yok, her şey çok kolay ve hızla sonuçlanabiliyor. Üstelik adı üstünde, “Zorunlu” Kayıt ve Tescil İşlemlerinizi tamamlamanız şart görünüyor.

Bu hem, kendinizi yok etmemeniz için, hem de siz yok olurken bize vicdan azabı çektirmemeniz için, “mutlak şart”…

unkapani-dijital-fikri-mulkiyet-tasdix

Dijal Haklar nedir ? 

Dijital Haklar, özellikle internet bağlamında gizlilik, ifade özgürlüğü gibi mevcut hakların korunması ve gerçekleştirilmesi anlamına geliyor.  Dijital medyada bilgisayar ve diğer elektronik cihazlar ya da iletişim ağlarıyla bilgiye erişme, oluşturma ve yayımlama özgürlüğünü de ifade eden “Dijital Haklar” için her eser sahibi, hiç bir aracı kullanmadan özgürce başvuru yapabilir.

Nasıl tescillenir ?
Dilerseniz siz de şimdi eserleriniz için bu linki tıklayarak, http://www.telifhaklari.gov.tr/Zorunlu-KayitTescil başvuru yapabilirsiniz.

..Ve bu tek yol değil !

Yıllarını müzik sektörünün gelişimi için harcamış pek çok ileri gelen ismin öncülüğünü üstlendiği yeni bir mecra ile tanıştık.  MÜYAP Başkanı Bülent Seyhan, MÜYORBİR Başkanı/sanatçı Burhan Şeşen, Bir dönem MÜYAP’ın başkanlığını da yapan, Ada Müzik kurucusu Bülent Forta, Dokuzsekiz Müzik’in kurucusu Ahmet Çelenk, Kalan Müzik kurucusu Hasan Saltık Çimen’s Yapım kurucusu/ Sanatçı Mazlum Çimen’in de desteklediği  Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan  https://www.tasdix.com de eserlerinizin tescili için hizmet vermeye başladı.

Tasdix.com ile ZAMAN DAMGASI…

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu zaman damgasını “elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt” olarak tanımlanıyor. Detaylar için lütfen tıklayınız. 

1 tasdik 1 kontör … 

Yeni hizmet vermeye başlayan http://tasdix.com ile her aldığınız tasdik için bir kontör ödüyorsunuz görünüyor ve sitedeki açıklamalara göre, sisteme üye olduğunuzda 1 kontör hediye kazanıyorsunuz.

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..