Yeni Klip

Ufuk Çakır, PhotoStock ile yanlış PR’mı yaptı…

ufuk-cakir-son-klibi
Yayınlayan : Oktay Bala

İyi Müzik etiketiyle yayımlanan Ufuk Çakır’ın “Paramparça”sı için PhotoStock görüntüleri kullanıldı. “Türkiye’de bir ilk” olarak sunulan bu yöntemin kulislerdeki tartışması, hem klibin, hem de Ufuk Çakır’ın önüne geçti…

“Paramparça” şarkısına çekilen klipte, satın alınan 70 ayrı plan bir araya getirildi ama Çakır klipte yer almadı… Türkiye’de bir ilk gerçekleşti iddiası ise “Paramparça” adlı şarkının da önüne geçti. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren klipte, dünyaca ünlü bir erkek ve dünyaca ünlü bir kadın manken yer aldı. Ancak dünyaca ünlü bu erkek ve kadın mankenin isimleri bilinmiyor.

PhotoStock görüntüleri ve Çakır’ın klipte yer almadığı klip “Türkiye’de bir ilk’ olarak sunulunca ortalık neden fena halde karıştı?

PhotoStock, çoğunlukla reklam ajanslarının ve yayıncıların telif ücretini ödeyerek görüntü satın aldığı dev arşivlerin ilk tanımı. Data Bankası olarak da seslendirilen bu hizmeti en iyi yapanlardan biri de SHUTTERSTOCK. Hizmet sağlayan bu dev arşiv sitelerinde kategorilerine göre arama yapılabiliyor, görüntü araştırılabiliyor, kullanılacak mecra ve ebata göre telifi ücretlendiriliyor.

Kulislerdeki tartışma konusu; hazır görüntü satın almak değil, masaüstü klipçiliği, kes yapıştır işleri, klipte sanatçının kullanılmamış olması.

Hollywood yapımcılarının bile, yeni dönem yapıtlarda sanatçıların yerine animasyonlu filmler dönemini başlatma girişimlerinin çok tedbirli uygulandığı bu dönemde, hayranlarının aşık olduğu müzik sanatçılarını görmedikleri bir klibin piyasaya sunulması ne kadar başarılı olduğu son günlerin tartışma konusu oldu.

ufuk-cakir-klibinde-oynamadi

Ufuk Çakır, klip çekiminde yeni bir dönemi mi başlattı?  Ufuk Çakır, yanlış PR’mı yaptı? Sessiz sedasız klibi yayınlasa mıydı? Zaten klasik versiyonu çekilmişken bu fantastik çıkışa ne gerek vardı? şeklinde soruların doğmasına sebep olan PhotoStock’lu klip çekimlerinin diğer sanatçılar tarafından tercih edilip, edilmeyeceği tartışılırken, PhotoStock ve sanatçısız bir müzik klibinin Türkiye’de bir ilk olarak takdim edilmesi, hem “Paramparça” şarkısının hem de Ufuk Çakır’ın da önüne geçmiş oldu.

Ufuk Çakır’ın “Paramparça” için çektiği klip, bir kadının gözüyle erkek, bir erkeğin gözüyle bir kadının tepkileri mizahi bir anlatımla sunulmuş. Asıl amaçlanan ise, izleyenlerin her iki tarafın tepkilerinin ne anlam taşıdığını sorgulamasını sağlamak.

Sanatçının yer almadığı ve  PhotoStock kullanılan ilk klip “Paramparça” için, Türk izleyicilerin alışkın olduğu versiyonla da ayrı bir klip çekildi.

Aslen Psikolojik Danışmanlık yapan Ufuk Çakır, 2000 yılında Mustafa Ceceli’nin müzik direktörlüğünde “Sevdim İşte” adlı ilk albümünü çıkarmıştı.

Ufuk Çakır’ın PhotoStock klibini siz de izleyin : 

 

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..