Haberler

Sulukule’ye rap’le sahip çıkıyorlar

Sulukule’ye rap’le sahip çıkıyorlar
Yayınlayan : Oktay Bala

İsimlerini Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarından Halil Altındere’nin İstanbul Bienali’nde sergilenen işi ‘Wonderland’le duyurdular.

Daha sonra dünyaca ünlü müzelerden MoMa’nın koleksiyonuna dahil olan bu video’da, Tahribad-ı İsyan grubu rap müzikle Sulukule’deki kentsel dönüşüme isyan ediyordu. Şimdi isyanı büyüttüler. Arkalarına Kenan Doğulu’nun desteğini alarak ilk albümlerini çıkardılar. Amaçlarının; müzikle şehre sahip çıkmak ve önyargıları yıkmak olduğunu söyleyen grupla bir araya geldik.

Kenan Doğulu: Halil Altındere’nin İstanbul Bienali’ndeki video işini gördükten sonra çok heyecanlandık. Tahribad-ı İsyan rap grubunun başarılı performansı beni derinden etkiledi. Yaklaşık iki gün aklımdan çıkmadı. Onlara nereden ulaşacağımı düşünürken müzisyen arkadaşım Murat Çekem’in bir telefonuyla inanılmaz bir sürpriz yaşadım. Çekem bana üç müzisyen dinletmek istediğini söyledi. Onlar, Tahribad-ı İsyan’dı! Evrenin bir mesajı gibiydi. Hemen çalışmalara başladık. Kayıtlar üç seneye yakın sürdü. Tahribad-ı İsyan müzik dünyası için yeni bir renk… Dünya cehennemin manitasıdır, Tahribad-ı İsyan sokakların haritasıdır!

YAKINDAN TANIYALIM

Asil Koç (Slang) (solda): Sekiz yıldır lisedeyim. Anne-babam ayrı. Üç dayım, anneannem ve annem aynı evde yaşıyoruz. 13 yaşımda bir argo sözlük buldum. İlgimi çekti. Sahne adı olarak bu yüzden Slang’i (İngilizcede argo) seçtim…

Burak Kaçar (Zen-G) (ortada): 22 yaşındayım. İki yıllık üniversitede okuyorum. Eğitimime devam edeceğim. Anne-babam ayrı. Ben annem ve kız kardeşimle yaşıyorum. Zeytinburnu’ndaki abilerim, esmer olduğum ve bol giyindiğim için beni ‘zenci’ diye çağırırlardı. Ben de ‘Zen-G’ şeklinde rap diline çevirdim adımı.

Veysi Özdemir (V.Z.) (sağda): 22 yaşındayım. Üniversiteye hazırlanıyorum. Adıma yakın olduğu için ‘V.Z’ yi kullanıyorum.

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..