Haberler

Sanatçının da, yapımcının da önünü açan soruşturma…

muzik-meslek-birlikleri-sorusturma
Yayınlayan : Oktay Bala

Uzun bir süredir müzik dünyasının kulislerinde artarak yükselen dedikodular sonunda devlet tarafından takibe alındı. Rekabet Kurulu, müzik sektörüne hakim 4 meslek birliği hakkında rekabeti sınırlayıcı eylemlere girdikleri iddiasıyla soruşturma açtı.

Müzik Yapımcıları ve sanatçıların, -bizden çok kazanıyorlar, elimizle yetki verdik, şeklindeki kulislerinin yanı sıra, gizlice yönettikleri müzik portallarında diledikleri sanatçıyı hit yapıp, dilediğini aşağı çektikleri ve menfaat sağladıkları yönündeki söylentiler, müzik dağıtım ve paylaşım portalları arasından dilediklerine ağır telifler sunarak yayınların önünün kesildiği, sektördeki tekel iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada konu anılan yasa maddeleri, “rekabetin ihlali” ve “piyasada tekel oluşturmak” konularını içeriyor.

Soruşturma bilgisi Kurul’un sitesinde RESMEN yer aldı.

Sanatçı ve yapımcının da önünü açacağı, bir çok müzik yayın ve dağıtım portalının da makul teliflerle yayınlarını geliştireceğine imkan verebileceği düşünülen soruşturma bilgisinin yayınlandığı sitede yer alan açıklamada “Müzik meslek birliklerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri ve Rekabet Kurulunun 20.06.2007 tarih ve 07-53/617-206 sayılı kararında belirtilen kriterlere aykırı davrandıkları iddialarını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı” denildi.

Soruşturma açılan birlikler şunlar:

-Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM),
-Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG),
-Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP),
-Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)

Kurul sitesinde, soruşturmanın gerekçesine ilişkin ise  “Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen meslek birliklerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı” denildi.

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..