Kalben Sağdıç Yazı İşleri

İsimsiz Assolist’in dalga etkisi 9 ay sonra geldi…

kalben-haydi-soyle-dinle-izle
Yayınlayan : Oktay Bala
oktay-bala-muzik-sepeti-genel-yayin-yonetmeni

oktaybala@muziksepeti.com.tr

Umarım beni bağışlar, ancak böyle dillendirmek istedim. Tıpkı taçsız kraliçeler gibi, tıpkı ölmeden tabloları paha biçilmez kılınan efsane ama yaşarken isimsiz ressamlar gibi. Kalben, ismi duyulmamış bir assolist bana göre, hem de en başarılı olanlardan, en kanlı canlısından…

Ancak bugünlerde Kalben’i duymayan kalmadı… Daha önce az dinleyenler şimdi O’nun sesine doydu. Umursamayanlar, burun kıvıranlar, şimdi Kalben için ayağa kalktı, hani derler ya, SABIR, işte o misal, “Haydi Söyle” piyasaya çıkalı 9 ay oldu, ancak Kalben bu şarkısıyla piyasaya çıkış günü değil, ancak bugünlerde dalga etkisini hissettirmeye başladı.

Daha önce hiç böyle bir sigorta reklamı yapıldı mı?
Bir kaç gündür, hemen hemen her kanalın, tüm kuşaklarında dönmeye başlayan Allianz Sigorta’nın #AllianzSeninle reklam filminin konsepti, görüntü yönetmenliği, başarılı mizansenler ve doğru kast etkisi, öylesine gerçek, öylesine anlamlı, öylesine herkesten bir parça ki, Kalben’in eşsiz yorumu da eklenince, şimdi herkesin birbirine “Daha önce hiç böyle bir sigorta reklamı yapıldı mı?” diye sormasını sağladı.

Daha önce hiç böyle bir ses, böyle bir yorum duymadım, kim bu?

kalben-dinle-izle

Reklamın etkisi bir yana, reklamdaki müzik, yorum ve o müthiş ses, bilmeyenlerin, “Daha önce hiç böyle bir yorum, böyle bir ses duydun mu?”, “Kime ait bu ses, kim söylüyor?” şeklinde sorular sormasına sebep olurken, Google da, reklamın ilk döndüğü gece “Allianz Reklam Filmi şarkısı kime ait” sorgusu en favori aramalardan biri oldu.

O ses ve o yorum Kalben Sağdıç, nam-ı diğer “Kalben”, “İsimsiz Assolist”e ait. O şarkı, “Haydi Söyle” ise 9 aydır piyasada ancak bugün etkisini gösterdi. Üstelik bir sigorta reklamı sayesinde, yapımcısının PR’ı ya da o rakipsiz olduğu iddiasıyla hava yapan müzik platformları sayesinde değil…

Kalben ( Kalben Sağdıç ) Kimdir ?

Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümünü mezunu Kalben, İzmir’de büyümüş, eğitim hayatını ise Ankara’da tamamlamış. Şimdilerde İstanbul’da yaşayan Kalben, aslında senaryo yazarı ve oyuncu.

Müzik ile ilgilenmeye 8 yaşında annesinin aldığı klavye ile başlayan Kalben, ilk gitarına 14 yaşında sahip olmuş.

17 yaşında burslu olarak girdiği üniversiteden 21 yaşında mezun olmuş. Çeşitli alanlarda çalışmayı denedikten sonra 2008’de, aynı üniversitede, Medya ve Kültürel Çalışmalar üzerine yüksek lisans yapmaya başlamış. “Anı Saklamanın Yolları” ve “Yadigarlar” üzerine tez verdikten sonra iş bulmak için İstanbul’a taşınmış. Universal Pictures bünyesinde marka müdürü olarak çalışmaya başlayıp, sonrasında senaryo yazarlığı, editörlük, proje yöneticiliği, reklam yazarlığı, çevirmenlik gibi çeşitli işlerle meşgul olmuş.

Ankara’da ve İstanbul’da, özlemle ve nadiren müzik yapmaya, konser vermeye devam edip, 18 Ekim 2014’te Sofar Sounds kapsamında Galata’da bir evde sadece gitarıyla verdiği konser en çok izlenenler arasına girmiş.

Aşk Kaç Beden Giyer? dizisinde temizlikçi rolünü canlandırdıktan bir süre sonra sahne adını taşıyan ilk albümü Kalben, Şubat 2016’da Doğan Music Company etiketi ile piyasaya çıkmış.

Bir çok sosyal medya sayfası yayında olmasına rağmen gerçek olanı : https://twitter.com/Kalbenben

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..