Konserler

Ece Demirci 2 Kasım’da CRR Konser Salonu’nda…

ece demirci – müzik sepeti
Yayınlayan : Oktay Bala

Piyanist Ece Demirci, “İz Bırakanlar” adlı projesiyle 2 Kasım’da CRR Konser Salonu’nda sahne alacak.

Türk Beşleri’nden başlayarak seçilmiş bestecilerimizin 1937 ile 2014 yılları arasında yazdıkları eserlerinden oluşan “İz Bırakanlar”, özellikle çok karakteristik üsluplarıyla öne çıkan uluslararası düzeyde iz bırakan bestecilerimizi kapsayan bir seçki.

Konser bileti için tıklayınız!

Ece Demirci’nin Programı şu şekilde :
ece demirci - iz bırakanlarC.R.Rey “10 Halk Türküsü”
İ.Usmanbaş “Prelüdler” 1-2-3-4-5-6
A.A.Saygun Op.25 “Anadolu’dan” Meşeli, Zeybek, Halay
İ.Baran “Siyah ve Beyaz’dan” VI-VII-IX-X-XII-XI
H.Uçarsu “Eşik”
K.İnce “My Friend Mozart”
Ö.Manav “Bulutsu Zerrecikler” I-II-III
U.C.Erkin “Duyuşlar’dan” 1,2,3,4,5

Ece Demirci’den ‘İz Bırakanlar’ hakkında… 

“İz Bırakanlar, Türk Beşleri’nden başlayarak seçilmiş bestecilerimizin 1937 ile 2014 yılları arasında yazdıkları eserlerinden oluşan bir proje… Özellikle çok karakteristik üsluplarıyla öne çıkan uluslararası düzeyde iz bırakan bestecilerimizi kapsayan bir seçki… Birlikte çalışma şansı edindiğim C.R.Rey’in ’10 Halk Türküsü’ ile başlayan bu süreç, bizi gittikçe geleneksel kalıplardan soyutlaşan çok sesli müziğimizin dönüşümüne tanık ediyor. Belli bir kronolojik düzene uymadan eserlerin yerleştirildiği programda amaç, dinleyici durmaksızın değişen bir devinimin renkli ahengine sokmak…

İlk yarıda yer alan İ.Usmanbaş’ın Prelüdler’i ile A.A.Saygun’un ‘Anadolu’dan’ adlı eserleri, 1945-46 senelerinde bestelenen, birbirinden çok farklı iki yazı stilini yansıtıyor. İkinci yarıda 1979’da bestelenmiş ‘Siyah ve Beyaz’ albümünden seçilmiş altı parça; İ.Baran’ın o kendine has sade anlatımı içinden bizi kültürümüzün derinliklerine kadar götürüyor. Sevgili Hasan Uçarsu’nun bana ithaf ettiği ‘Eşik’ tam bir dönüm noktası… Modernize armoniler bünyesinde eriyen halk melodilerini; bu kez ağıtsal bir yakarış ifadesinde, piyanonun kanun benzeri tel çekişlerini andıran  tınıları arasından duyuyoruz. Sonrasında K.İnce’nin 1987’de yazılmış Dostum Mozart’ı daha romantik karakterde, kısa ama öz, bestecinin hülyalı anlatımına tipik bir örnek… Yine bana ithaf edilen ‘Bulutsu Zerrecikler’ adlı Ö.Manav’ın eseri ise, melodilerin artık tamamen yok olduğu, anlık ifadelerin öne çıktığı, hatta bazı noktalarda elektronik müzik etkisi yaratan bambaşka bir tarz… Final eseri U.C.Erkin’in Duyuşlar’ından seçilen beş parça, bizi yine folklörümüzün tanıdık aksak ritimleriyle içimize işlemiş geleneksel motiflerine geri götürüyor.”

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..