Yeni Albüm

Ara Polat’tan ikinci albüm, AQUA

dreamera-dream-in-olympos
Yayınlayan : Oktay Bala

Dream In Olympos adlı albümüyle ile büyük beğeni kazanan Ara Polat, nam-ı diğer “Dreamara”, “New Age” tarzındaki hızlı çıkışını sürdürüyor.

dreamara-ara-polatAQUA adlı ikinci albümüyle su elementinin ‘Hayat’ için ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Dreamara /Ara Polat,  İns, Hayvan ve Bitki, doğa için suyun ne kadar önem taşıdığını, suyun içeriğini, 14 parçalık bir albüme kendine haz bir üslup ile anlatıyor.

Türküola Müzik etiketiyle yayınlanan AQUA adlı albümünün sonrasında, ressam ve fotoğraf sanatçısı olan Dreamara / Ara Polat, şimdilerde de ‘Rock Opera’ tarzında bir projenin üzerinde çalışıyor.

Ara Polat’ın ağızından “Dreamara”…

– Dreamara hem işçisi hem de patronu olduğum bir sanat fabrikası. Dreamara, rüyalarımı gerçekleştirmek için sanal bir fabrika olarak başladı. Bu fabrikada resim, fotoğraf, müzik alanında ürettim. 2011’den sonra Dreamara foto kolaj çalışmalarıyla başta İzmir, İstanbul, Viyana olmak üzere çok sayıda sergiler açtım ve karma sergilerde yer aldım. Kişisel sergilerimle İzmirliler, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Sabancı Kültür Merkezi, İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’nde buluştu.

Ara Polat’ın ağzından “New Age” 

New Age, kökeni elekronik müziğe dayanan synthesizer ağırlıklı yapıtlarla ortaya çıkmış bir ekoldür. New Age, Hint ritimleri, doğu ve batı ezgileriyle kendini buldu. Ravi Shankar, Mahavishnu Orchestra ve John Mclaughlin yorumları gibi rock ve caz guruplarının da bu tarzdan etkilendiği oldu. Tabi ki her enstrümantal müzik New Age değildir. New Age, rahatlama ve pozitif hisleri yaratma amaçlı, çeşitli tarzlarda huzur verici bir müzik türü. Bu müzik türünden ilham alınır ve sıklıkla yoga, masaj, meditasyon, okuma gibi aktivitelerle stresten arınmak için kullanılır. New Age özellikle şifa üzerinde durur. İnsanın içinde onun fiziksel ve psikolojik sorunlarının üstesinden gelmesini sağlayan kozmik bir güç vardır. Aynı güç evrende çeşitli güç merkezlerinden de yayılmaktadır. İnsanlar bilinçlerinin gelişmesiyle içlerindeki bu gücün farkına varacaklardır. Hepsi olmasa da bu tür müziğin bir kısmı New Age inancı ile ilişkilidir. New Age akımı panteizm, pandeizm, panenteizm, politeizm kombinesi ile bilim ve Gaia felsefe, özellikle de astronomi, ekoloji, çevrecilik, Gaia hipotezi, UFO dinleri, psikoloji, fiziği barındırır. New Age uygulamaları ve felsefeleri bazı büyük dünya dinlerinden de etki içerir.

 

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..