Yazı İşleri

60’lı yıllar Türkiye’de Rock Müziği…

nostalji2
Yayınlayan : Oktay Bala

erkinkoray_1960

Bu resim o yıllarda yayınlanan DİSKOTEK isimli haftalık müzik mecmuasına ait kapak fotoğrafı idi. Erkin Koray dörtlüsü… Resim eski galata köprüsünde çekilmişti. Yıl 1968…

Soldan sağa Ziya Bakanay (bass gitar) , Sedat Avcı(merhum) davul, Erkin Koray (solo gitar-solist), Tuncer Dürüm (ritm gitar)…. Bu resim eski galata köprüsünde çekilmişti…yıl 1968…….

60’lı yıllar Türkiye’de rock müziğin altın yıllarıydı…Kısıtlı olanaklara rağmen çok iyi gruplar vardı…. Biz Erkin Koray dörtlüsü dışında diğer belli başlı gruplar Mavi Işıklar-Cahit Oben, Moğollar, Haramiler, Gökçen Kaynatan, Siluetler, Durul Gence, Selçuk Alagöz, Barış Manço ve armonileri, Cem Karaca ve Apaşlar, Mavi çocuklar……

Bütün gruplardaki elemanlarla çok iyi arkadaş olmamıza rağmen aramızda ister istemez gizli bir rekabet yaşanırdı…. Bu rekabet birlikte sahneye çıktığımız konserlerde daha da artardı….

O yıllarda çok sayıda rock konseri olurdu….

Beyoğlu Fitaş sineması, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, eski Spor Sergi Sarayı şimdiki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Kadıköy Efes, Caddebostan Budak, Suadiye Atlantik sinemaları en çok konser yapılan salonlardı….

Bu müziğin merkezi olan İstanbul’da kaliteli müziğin yapıldığı çok sayıda müzikhol ve gece kulübü vardı….Bunların çoğu Beyoğlu, Elmadağ, Harbiye, Şişli, Taksim ve çevresinde yer alırlardı…..Bu gece kulüplerinde dans müziği yapan çok kaliteli orkestralar vardı….Belli başlıları.. Şerif Yüzbaşıoğlu, Ferdi Özbeğen, Süheyl Denizci, Şevket Uğurluel, Muhittin Paydaş ve Lordları, İlham Gencer, İlhan Feyman, İsmet Sıral, Kanat Gür, Yurdaer Doğulu, Vasfi Uçaroğlu, Okan Dinçer, Faruk Akel, Üstün Poyraz Set belli başlı dans müziği orkestralarıydı….

Biz Erkin Koray Dörtlüsü ve bizim gibi diğer rock grupları, konserler haricinde bu kulüplerde yarım ile bir saat arasında programa çıkardık…..Bir gecede iki-üç yerde programa çıktığımız dahi olurdu…..Ayrıca çeşitli orkestralar eşliğinde sahneye çıkan ünlüler vardı….Bunlardan aklıma gelenler Berkant, Füsun Önal, Başar Tamer, Salim Dündar, Ayla Dikmen, Rana Alagöz, Ayten Alpman, Erol Evgin, Tanju Okan, Erkut Taçkın gibi isimlerdi…….

Anlatacak daha çok şeyler var.. Kısmetse haftaya devam ederiz ….

Haftaya buluşmak dileğiyle… Müziksiz kalmayın.. Müzikle Yaşayın..

SEVGİLER

Ziya BAKANAY

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..