Nostalji

İlk elektro gitarım…

ziyabakanay-ilkelektrogitarim
Yayınlayan : Oktay Bala

nostalji2

1960’lı yıllar, rock gruplarının yaygınlaştığı, adeta patlama yaptığı yıllardı Türkiye’de ve dünya da…

Ve bu grupların çoğu üç gitar ve davuldan oluşan dörtlülerdi… Ancak 1960-65 yıllarında elektro gitar çok zor bulunan bir enstrümandı Türkiye’de… Bu yıllarda tünelde, inerken sağda papa George müzik mağazası vardı…

Eski arkadaşların hepsi bilir… Tünelin tek müzik mağazası oydu… Orada kasalı gitarlara dıştan manyetik takılarak elektro gitar olarak satılırdı. Orjinal elektro gitar değillerdi tabiki… Ben, ilk elektro gitarım 1962 yılında yurt dışından getiren bir arkadaştan aldım. Hiç unutamam sevinçten sabaha kadar uyumamıştım.

Zaten hayatta en mutlu günlerim kendime yeni bir müzik aleti aldığım günler olmuştur…

Ses yükseltici amfilikatör bulmakta çok zordu aynı şekilde. Aldığım o gitarı da evdeki lambalı radyoya bağlamıştım. 1965 yılından itibaren yaygınlaşmaya başladı Türkiye’de elektro-gitar satışları.

İlk yıllar hofner, fraumus, eko, clira gibi avrupa gitarlar vitrinde yer alırken, daha sonraları fender ve gibson gibi kaliteli Amerikan yapımı gitarlar yaygınlaşmaya başladı.

Televizyonun olmadığı o yıllarda yaz mevsimlerinde yazlık sinemalardı halkın eğlence kaynağı. Ve yaz mevsimindeki konserlerde bu yazlık sinemalarda yapılırdı… Konserlerimizde seyircinin iyice coşkuya gelip o iskemleleri paramparça ettiğini hatırlıyorum.

Haftaya buluşmak dileğiyle…

Müziksiz kalmayın, müzikle yaşayın!

Sevgiler

ziyabakanay-ilkelektrogitarim

ENSTRUMENTAL DÖRTLÜ 
Bu resim 1064 yılından… Soldan sağa, İbrahim Kavas, Tansu Karayazgan, Ziya Bakanay ve Selçuk Oskay yer alıyor. 

ziya-bakanay-erkin-koray

İşte 1967 yılından “ERKİN KORAY DÖRTLÜSÜ”
Bu resim SES MECMUASI’nda yayınlanmıştı. Resimde sağdan sola,  Tuncer Dürüm (RİTM GİTAR), Ziya Bakanay (BASS GİTAR), Erkin Koray (SOLO GİTAR-SOLİST) ve bateri de Sedat Avcı’yı görüyorsunuz. 

 

 

 

Yorum Bırak

error: Ooppss ! Hiç hoş değilll..